Plason

NO-terapia pomocou prístroja PLASON

Medicínsky prístroj PLASON je zariadenie, ktoré vyrába exogénny oxid dusnatý (.N=O). Oxid dusnatý ako endogénna molekula sa stala najštudovanejšou látkou v posledných 10 rokoch. NO je molekula mnohých tvárí, môže vystupovať ako signálna molekula alebo ako vazodilatátor, či ničiteľ bakterií a vírusov. To už samo predurčuje použitie samotného prístroja Plason v klinickej praxi – od liečby nehojivých rán, preliežanín, cez diabetickú nohu, až po ničenie nádorov, či využitie v režime koagulátora alebo pre dezinfekciu.

Metóda NO-terapie ranových a zápalových patológií je úplne novou metódou a po prvý raz použitá v klinickej praxi. Exogénny oxid dusnatý je plazmo-chemického pôvodu a je obsiahnutý vo vysoko a nízko-teplotných prúdoch plynu (od 4000 °C do 20 °C) vytváraných zo vzduchu prístrojom "PLASON", ktorý je momentálne svetovým unikátom.

PLASON NO terapia

(kliknite na obrázok pre zväčšenie)

Terapeutická účinnosť exogénneho oxidu dusnatého (NO) je založená na jeho vlastnostiach, ktoré boli objavené na konci XX. storočia - endogénny NO je multifunkčným fyziologickým regulátorom (Nobelova cena za medicínu za rok 1998) a prejavuje sa nasledovne:

  • normalizácia mikrocirkulácie (na úkor vazodilatácie), antiagregačného a antikoagulačného účinku NO
  • priamy baktericídny účinok NO, ako aj nepriamy prostredníctvom peroxynitritu, tvoriaceho sa v tkanivách pri interakcii NO s superoxidaniónom (NO + O2- -> ONOO-)
  • indukcia fagocytózy baktérií neutrofilmi a makrofágmi
  • aktivácia antioxidačnej ochrany
  • zvýšenie sekrécie protizápalových a proregeneračných cytokínov a faktorov angiogenézy
  • zlepšenie nervovej vodivosti (neurotransmisie)
  • regulácia špecifickej a nešpecifickej imunity
  • priama indukcia proliferácie fibroblastov, rast krvných ciev, syntéza kolagénu, tvorba a dozrievanie granulocytárneho tkaniva, proliferácia epitelu
  • regulácia apoptózy a prevencia patologického jazvenia

Hlavnou výhodou NO-terapie na rozdiel od väčšiny fyzikálnych a medikamentóznych faktorov liečby je vplyv polyfunkčného NO na všetky fázy zápalovo-regeneračného procesu, čo podmieňuje vysokú účinnosť liečby v rôznych medicínskych odboroch.

Ďalšou výhodou NO-terapie je možnosť lokálného vplyvu na patologické ložisko, čo umožňuje vyhnúť sa všeobecným vedľajším účinkom, ako napríklad pri použití nitropreparátov – medicínskych donorov NO.

Pridaním manipulátora prístroja k endoskopickým nástrojom, punkčným ihlám a drenážnym trubiciam môžeme opracovávať nielen otvorené ranové alebo vredové povrchy, ale aj hlboké ranové dutiny, priestory v pohrudnicovej a brušnej dutiny, dutiny pohlavných orgánov. Ďalšou výhodou NO-terapie je schopnosť exogénneho NO prenikať nielen cez povrch rany, ale aj cez neporušenú kožu a sliznice, t.j. možnosť, neinvazívneho účinku na hlbkové ložiská a neurovaskulárne zväzky.

A napokon, významnou prednosťou je možnosť kombinácie tepelného účinku na tkanivo vzdušnou plazmou s nasledujúcou NO-terapiou. Vysoká teplota vzdušných plazmových prúdov sa používa pri koagulácii povrchu rany a jej súčasnej sterilizácii, a rovnako sa pri hemo-, lymfo-, aero- i cholestáze ničia (odparujú) novotvary a veľké masy nekrotického tkaniva pri rezaní.

Na základe vyššie uvedeného je univerzálnosť (polyfunkčnosť) metódy NO-terapie pri liečbe rôznych ochorení, ktoré sú spôsobené zápalovými, deštruktívnymi, antiregeneračnými procesmi a cievnou dysfunkciou, ako aj sú spojené s polyfunkčnými vlastnosťami endogénneho oxidu dusnatého v tele a jeho účasťou na patogenéze a autogenéze rôznych ochorení.

Dĺžka terapie je individuálna od 2 min do cca 15 min.

INDIKÁCIE POUŽITIA PRÍSTROJA PLASON

1. Všeobecná a hnisavá chirurgia.
1.1. Pooperačné rany: hnisavé (profilaktika), rany pri nepriaznivých podmienkach (diabetes, rádio- alebo chemoterapia, oslabení pacienti, atď), otváranie sa švov.
1.2. Rozsiahle post-traumatické rany.
1.3. Hnisavé rany, abscesy, mastitída, hydradenitis, vredy, paraproctitis, hnisavý mediastenit, komplikované a nekomplikované formy eryzipelového zápalu, peritonit (zápal podbrušnice).
1.4. Trofické vredy venózneho alebo arteriálneho pôvodu, hnisavo-nekrotické poškodenia dolných končatín pri diabetese, dekubity.
1.5. Popáleniny (ľahké aj hnisavé).
1.6. Príprava k autodermoplastike, svalovej a kožno-svalovej plastike a prevencia odmietnutia transplantovaných štepov.

2. Onkológia:
radiačné rany, radiačný osteomyelitis, dlhodobo nehojivé rany, aj na pozadi radiácie a chemoterapie, otváranie sa švov, plastika mäkkých tkanív, radiačná fibróza, odstránenie (deštrukcia) nádorov kože, perinea, čeľustno-lícovej oblasti a ďalších oblasti, koagulácia povrchu rany s cieľom hemostázy a odstránenie nádorových buniek (ablácia

3. Traumatológia a ortopédia:
osteomyelitis fistúl, rany po sekvestrektómii, otvorené zlomeniny, atď.

4. Poľná chirurgia:
strelné poranenia, zranenia po výbuchu mín, strelné zlomeniny atď, poškodenie vnútorných orgánov.

5. Pulmonológia a ftiziatria:
nešpecifický a tuberkulózny empyém pleury, nešpecifický a tuberkulózny zápal priedušiek, fibrózno-kavernózna a infiltratívna tuberkulóza a osteo-artikulárna tuberkulóza atď.

6. Gynekológia:
ektópia (pseudo erózia) krčka maternice, genitálne kandilómy, pooperačné rany, hnisavo-zápalové ochorenia parametria maternice a jej príveskov, tubárno-peritoneálna neplodnosť, zachraňujúca chirurgia vajcovodov, vaječníkov, rekonštrukčno-plastická chirurgia po myomektómii, endometrióze atď.

7. Gastroenterológia:
vredy žalúdka a dvanástorníka, erozívna gastritída a ezofatit, črevné fistuly, cysty pankreasu pri pankreatitíde atď.

8. Dermatológia:
vredy na pozadí vaskulitídy a angiopatie, dermatitída, ekzémy, palmárna a plantárna psoriáza, sklerodermia, plochý lišaj (lichen planus) atď.

9. Stomatológia:
paradentóza, zápal ďasien, aftózna a herpetická stomatitída, ulcerózna stomatitída po protéze, pri plochom lišaji (lichen planus) atď.

10. Otolaryngológia:
jazvy hrtana a priedušnice, akútna stenózna laryngotracheobronchitída, faringostómia, tracheostómia, sínusitída rôznej lokalizácie (vrátane polypóznej), zápal hltana, angína, akútna paratonzilita, stav po tonzilektómii alebo lakunotómii mandlí, flegmón krku, nádcha, akútny a chronický zápal stredného ucha, bakteriálny zápal stredného ucha, stav po tympanoplastike, neurosenzórna strata sluchu, krvácanie z nosa, operácie z dôvodu chrápania atď.

11. Oftalmológia:
erózia, invazívne poškodenie a popálenie rohovky, popáleninová ischémia spojoviek.

12. Urológia

Zápaly močových ciest, močového mechúra, prostaty, znížená alebo oslabená erekcia

info@biorelax.sk
tel.: ++421 415640205